Dolnośląska e-szkoła

witamy na stronie głównej naszej szkoły

MIROSŁAW HERMASZEWSKI

Pierwszy i jedyny do tej pory polski kosmonauta
odwiedził naszą szkołę 17 marca 2017 r.

Pierwszy dzień wiosny

Zdjęcia można znaleźć pod adresem: https://goo.gl/photos/KXN3WYdyYjPJn9Dr5

"I przyszła znów w okamgnieniu, piękniejsza niźli w moich snach.
Pozostało tylko wspomnienie, po zimowych dniach.
Skąpana w morzu zieleni, Co nas otacza bez końca,
To wiosna nasza, to wiosna.”
(PIĘKNA WIOSNA – Katarzyna Śliwa)

O wiośnie zawsze mówimy  z nadzieją i radością; jest początkiem czegoś nowego, bardzo dynamicznego. Budzą się nowe siły, nowe nadzieje, nowa, pozytywna energia.Nic więc dziwnego, że jak co roku jej pierwszy dzień jest obchodzony w naszej szkole uroczyście, z dynamiką i w atmosferze wielkiej frajdy.

Czy o kosmosie możemy tylko marzyć?

Piątek, 17 marca 2017 r. był kosmicznym dniem dla naszej szkoły. Wszystko to za sprawą niezwykłego gościa, który w tym dniu przybył do szkoły. Przyjechał do nas Pan  MIROSŁAW HERMASZEWSKI, postać znana na całym świecie,  pierwszy  i do tej pory jedyny Polak, który był w kosmosie.
   Spotkanie rozpoczęło się o godz. 1100. Po uroczystym przywitaniu nadszedł czas na znakomity wykład, który okazał się fascynującą opowieścią o latach dzieciństwa, młodości oraz spełnianiu marzeń. Pan Mirosław Hermaszewski okazał się bardzo otwartym i ciepłym człowiekiem. Dało się zauważyć, że nie należy do osób małomównych, gdyż przez blisko dwie godziny odpowiadał o swoich nieziemskich, wręcz kosmicznych przeżyciach oraz przeszkodach w swoim życiu, które musiał pokonać by osiągnąć tak wiele. Podkreślał niejednokrotnie, iż od zawsze interesował się światem, lotnictwem i kosmosem, a jego marzenia i wytrwałość w dążeniu do celu, który obrał sobie już jako mały chłopiec, były jego motorem napędowym do działania.

Rakieta

W czwartek 16 marca uczniowie - kierowcy naszej szkoły wzięli udział w nietypowym przedsięwzięciu. Na placu sąsiadującym ze szkołą  zaparkowali swoje samochody tak, aby utworzyły rakietę. Kacper Solipiwko z klasy IV TME sfilmował to wykorzystując zbudowanego przez siebie drona. W programie graficznym dodana została nazwa szkoły. Wynik możemy obserwować na zdjęciu. Nawet jeśli rakieta nie wyszła idealnie to zabawa była super.

Projekt REGSI - Debata o pracy

Starosta Lubański, Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Lubańskiego oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lubaniu serdecznie zapraszają Państwa do udziału w II module Powiatowej debaty o pracy: „Jak dostosować się do trendów współczesnego rynku pracy”, który rozpocznie się dnia 17.03.2017 r. o godzinie 13:00 w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, ul. M. Kopernika 31, 59-800 Lubań

Szczegółowy program debaty w załączeniu

Eliminacje do IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Katowicach

Dnia 15 marca 2017 roku reprezentacja klasy II Liceum Ogólnokształcącego z Elementami Edukacji Policyjnej i Prawoznawstwa wzięła udział w eliminacjach do IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile, które odbyły się w Szkole Policji w Katowicach.

Naszą szkołę reprezentowały: Ewelina Heciak, Joanna Kłębczyk, Klaudia Sikorska i Wiktoria Tylus.

Grażyna Hutnik

Moto - piątek

W piątek 10 marca w ramach kółka motoryzacyjnego p.t. "Moto-Piątek" zostało przeprowadzone szkolenie wraz z pokazem z obsługi okresowej, oraz z oznaczeń kontrolek na desce rozdzielczej samochodu osobowego. W szkoleniu uczestniczyła klasa II Liceum.

Jarosław Machul

Cześć Waszej pamięci żołnierze wyklęci

W Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzi się 1 marca. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Dlatego w tym dniu  poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z delegacją uczniów z klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Drzewieckiego wzięli udział w odczytaniu apelu poległych, który odbył się przy ulicy Bankowej, w miejscu gdzie mieszkał i  pracował ppłk Anatol Sawicki, ostatni komendant lwowskiej Polski Podziemnej.

W ŚWIECI-E ELEKTRYKA

Osoby wykonujące ZAWÓD ELEKTRYKA zajmują się montażem, instalacją i naprawą instalacji elektrycznych. Elektryk zajmuje się projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, montażem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych; wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą linii napowietrznych i kablowych; przeprowadzaniem konserwacji oraz napraw układów automatyki.

Nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych, które wyposażone są w niezbędne maszyny i urządzenia gwarantujące prowadzenie zajęć na wysokim poziomie.

Szkolny konkurs o polskim państwie podziemnym, Armii Kajowej i Szarych Szeregach

Dnia 27 lutego w ZSP w Lubaniu odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach.
   Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań historią oraz rozwijane uzdolnień i pasji uczniów naszej szkoły. Uczniowie do konkursu byli przygotowani przez nauczyciela historii p. Grażynę Hutnik.
   Do eliminacji regionalnych zakwalifikowali się:
1. Kacper Kuberna kl. III TE
2. Alicja Myszlin kl. II LO