Dla gimnazjalisty

Dolnośląska e-szkoła

witamy na stronie głównej naszej szkoły

Pożegnanie maturzystów

Co roku ostatnie dni miesiąca kwietnia to okazja do przeżycia bardzo miłej (a często i wzruszającej) uroczystości – pożegnania maturzystów. Uroczystość ta daje także okazję do wspomnienia „złotej karty” w historii naszego narodu – ogłoszenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. O randze tej uroczystości świadczy fakt, że bierze w niej udział cała społeczność szkolna oraz liczni zaproszeni Goście.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć i pobrać z tego adresu  https://goo.gl/photos/P2d8RK5Zoph818Mf9

Azyl

Po raz ostatni już w tym roku szkolnym, 25 kwietnia, gościliśmy w lubańskim kinie Wawel. Tym razem obejrzeliśmy film pt. „Azyl”, którego reżyserem jest Niki Caro. Obraz przedstawia niezwykłą historię Antoniny Żabińskiej – żony dyrektora warszawskiego ZOO, która podczas drugiej wojny światowej na terenie ogrodu zoologicznego ukrywała ponad trzystu Żydów, wyprowadzonych z getta przez jej męża Jana Żabińskiego. Za ten heroiczny czyn w 1965 roku zostali odznaczenie medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Choć niektórzy recenzenci wytykają filmowi braki i schematyczność, widzowie mogą w pełni odczuć grozę i okrucieństwo wojny. I znów okazuje się, że to nie dzikie zwierzęta są okrutne i przerażające, ale człowiek... Do oglądania, refleksji, wzruszenia... Zapraszamy do kin.