Dla gimnazjalisty

Wirtualna wizyta do eksperymentu CMS w CERN

CMS (Compact Muon Solenoid) to eksperyment, w którym protony i jony zderzają się ze sobą z nieprawdopodobną energią. To tutaj naukowcy szukają nowych cząstek elementarnych i tu właśnie potwierdzili istnienie bozonu Higgsa (boskiej cząstki). Detektor CMS składa się z ponad 100 milionów różnych elementów, z których każdy szuka najmniejszego śladu nowych cząstek i zjawisk. Badania odbywają się na poziomie jednej 40-milionowej sekundy.
   Detektor umiejscowiony jest 100 metrów pod ziemią. Ma 21 metrów długości oraz 15 metrów średnicy. Waży 14 tys. ton.
   W czasie tej wideokonferencji mogliśmy zobaczyć między innymi jak działa skaner siatkówki oka  oraz jak wygląda detektor w środku. Spotkanie prowadził dr Piotr Traczyk, który prostym językiem wyjaśnił istotę badań jakie są przeprowadzane w eksperymencie CMS. Cierpliwie też odpowiadał na zadawane pytania, dzięki czemu mogliśmy poznać ciekawostki dotyczące pracy i życia w tej placówce badawczej.

Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za zupełnie nietypową lekcję z podstaw fizyki kwantowej.