Ślubowanie klas 1 technikum 09.11.2018 r.

Apel był okazją do włączenia się w ogólnopolską i regionalną akcję odśpiewania hymnu narodowego o godz. 11:11. Moment ten poprzedziło wystąpienie dyrektora ZSP oraz p. Konrada Rowińskiego. Obaj mówcy podkreślali znaczenie rocznicy, którą będziemy obchodzili w niedzielę oraz potrzebę rozwijania (także na płaszczyźnie pedagogiczno-wychowawczej) postawy patriotyzmu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, punktualnie o godz. 11:11, wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy.

Po jego zakończeniu rozpoczął się program, którego prowadzenia podjęła się przewodnicząca SU, Patrycja. Jego istotą było podkreślenie łączności działań wielu środowisk niepodległościowych, które zaowocowały odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji. Oczywiście, działania te przekraczały możliwości objęcia ich w całości w formule apelu, stąd decyzja o podkreśleniu osoby, dla której niepodległa Polska i walka o suwerenność stała się priorytetem życiowych działań i dążeń – Józefa Piłsudskiego. Prezentacji jego sylwetki poświęcona została spora część przygotowanego programu – była to jednak nie (raczej niezbyt atrakcyjna dla dzisiejszego młodego odbiorcy) prezentacja biograficzna, ile raczej ukazanie tych ważnych momentów życia bohatera, które były powiązane z walką o wolną Rzecząpospolitą.

Wolność stała się fundamentalnym  priorytetem dążeń i działań Polaków tamtego czasu - stąd naturalnym stało się pytanie, postawione przez Patrycję: „Co to jest wolność?”. Odpowiedzi dały możliwość wsłuchania się w piękno polskiej poezji oraz wysłuchania przygotowanej prezentacji. Podobnie, refleksji nad wagą zmian, które dokonały się podczas tych 100. lat – tak pięknych i korzystnych, jak i tych mających na celu degradację naszego narodu – posłużyła kolejna przedstawiona prezentacja, która stała się zwieńczeniem pierwszej części dzisiejszej uroczystości.

Centrum części drugiej stało się uroczyste ślubowanie uczniów klasy 1 TE i 1 TMS, przyjęte przez dyrektora szkoły. Najmłodsi kadeci ZSP odebrali także pamiątkowe certyfikaty. Tym tradycyjnym i bardzo budującym akcentem zakończyła się dzisiejsza uroczystość.