Zawodowo
i Profesjonalnie

Międzynarodowy Projekt Pamięci o Holokauście "Krokus"

Główne cele projektu zakładają zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, uwrażliwienie ich na krzywdę drugiego człowieka, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z fanatyzmem, dyskryminacją i uprzedzeniami. W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy I BP, I TP, I TG, III TME.
   W piękny słoneczny dzień uczniowie klasy III TME wraz z wychowawcą panią Joanną Marczyńską poszli przed budynek szkoły, by przygotować na trawniku miejsce dla cebulek kwiatowych. Kwiaty zostały posadzone na kształt sześcioramiennej gwiazdy. Następnego dnia, choć pogoda była pochmurna, sadzeniem kolejnych krokusów zajęła się klasa I szkoły branżowej. Udekorowali oni w ten sposób wycięte sosnowe pnie. Na wiosnę szkolny trawnik powinien być pokryty 140. żółtymi krokusami. Poczekamy. Zobaczymy.
Projekt nie zakończył się posadzeniem roślin. Uczniowie wykonali gazetkę na szkolnym korytarzu a tematem poruszanym na kolejnych lekcjach historii był problem Holokaustu. Zwieńczeniem całego projektu było obejrzenie filmu fabularnego pt. „Kornblumenblau” oraz filmu dokumentalnego pt. „Portrecista z Auschwitz”, do którego twórcy filmowi stosowne materiały zbierali i selekcjonowali przez ostatnie 10 lat. Filmy nakłoniły młodych ludzi do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu a także zbrodni przeciwko ludzkości.
    Dzięki takim zajęciom i aktywnym zaangażowaniu uczniów temat Holokaustu nie będzie dla młodych ludzi tematem obcym i nieznanym, bo „ważna jest pamięć o przeszłości, by nie popełniać błędów w przyszłości.”