Rekrutacja 2017/2018

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI
Mirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonauta


Klub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne
Dolnośląska e-szkoła


E - DZIENNIK

Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Wyjście do kina "Panie Dulskie"

 

   Dnia  20 października uczniowie naszej szkoły, tuż po godzinie 10.30 wyruszyli w stronę lubańskiego kina Wawel. Klasy licealne oraz klasy technikum miały okazję obejrzeć film w reżyserii Filipa Bajona pt. Panie Dulskie. Po wcześniejszym  przeanalizowaniu lektury Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej, uczniowie z zaciekawieniem oglądali dzieło znanego reżysera.
   Panie Dulskie są zarazem ekranizacją książki, wariacją na jej temat i ciągiem dalszym tragifarsy. Reżyser formułuje karkołomne przesłanie o dulszczyźnie, która przepoczwarzyła się w antydulszczyznę, ale wciąż dulszczyzną pozostała. Innymi słowy: odświeża, by nie odświeżyć, odsłania, by nie odsłonić, a pod cienką warstewką świeżej farby kryje zakurzone truizmy. Miało być coś nowego, a jest stara dobra Aniela w swoim salonie. Iście po "dulskiemu".

   Film został bardzo pozytywnie odebrany zarówno przez uczniów jak i ich opiekunów. W ekranizacji nie zabrakło momentów śmiesznych, jak i tych poważnych, niosących głębsze przesłanie i skłaniających do refleksji. Społeczność uczniowska nie zawiodła najnowszym dziełem Filipa Bajona, jednak potrafiła wyrazić własne zdanie, użyć słów krytyki i w dojrzały sposób argumentować swoją opinię na temat filmu.
 Na dzień dzisiejszy poloniści naszej szkoły są pewni, że nie było to ostatnie wyjście do lubańskiego kina. Film Filipa Bajona może być doskonałym tekstem kultury do wykorzystania na maturze, co z pewnością będzie pomocą dla  tegorocznych  maturzystów  naszej szkoły.  

Alicja Krzak  kl. III LO

Wygenerowano w sekund: 0.00
555,221 unikalne wizyty