Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Wyceiczka do Legnicy

 
   

Spektakl teatralny „ Konferencja ptaków”

w  teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

   W dniu 28 października 2015 roku uczniowie klas liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej obejrzeli „Konferencję ptaków” -  spektakl, który nie jest lekki, łatwy i przyjemny. Wymaga oderwania się od banału codzienności, skupienia, gotowości do akceptacji przedstawionego świata. Przedstawienie oglądać można było wprost, albo symbolicznie. Ptaki pojawiają się w nim nieprzypadkowo. Od starożytności są przecież symbolem świętości i duszy ludzkiej, która po śmierci ulatuje z ciała. Właśnie

dlatego anioły przedstawiano jako uskrzydlone postacie.

     
   Sama opowieść i jej konstrukcja - oparta na  baśniowej adaptacji staroperskiego poematu sufickiego, napisana przez Jean-Claude Carri  i Petera Brooka - nie są specjalnie skomplikowane. Oto pewnego dnia ptaki całego świata zbierają się, by za namową swojego samozwańczego, ale przekonywującego przywódcy Dudka, ruszyć w podróż, która ma odmienić ich zagrożone sporami i wojnami życie. Warunkiem odmiany i ocalenia życia jest odnalezienie króla, którego nikt nie widział. Ptaki targane są jednak wątpliwościami o sens wyprawy w nieznane. Objawiają strach, obawę przed trudami podróży, niechęć do zmian,  gdy cel i jego osiągnięcie wydają się niejasne i niepewne. W serii przypowieści dowiadujemy się, co - i dla którego z nich - jest ważne w życiu. Cześć ptaków, wiedziona także ciekawością, ulega jednak namowom i wyrusza w długą, pełną trudów podróż przez pustynię.
  Po drodze niektóre giną, uciekają, rezygnują. Te najbardziej wytrwałe spotykają ludzi, którzy dzielą się z nimi swoimi historiami. To odpowiedzi na odwieczne pytania o życie i śmierć, siłę i słabość, jasność i ciemność, dobro i zło, drogę i cel, początek i koniec. Niespodziewanie koniec pustyni stanie się tylko początkiem kolejnego etapu wyprawy. Przez siedem dolin sekretów wyruszą jednak już tylko dusze wyzwolone z cielesnej powłoki. Czy jednak ten etap podróży nie będzie tylko ptasim snem i złudzeniem? Tak uzna Dudek, bo nawet on zwątpi w sens wyprawy i istnienie króla. Zdumione ptaki zobaczą jednak to, czego szukały, gdy przejrzą się w lustrze i zrozumieją, że w życiu „ prawie” wszystko zależy od nas i naszej determinacji w osiąganiu celów, bo to przecież nie ptaki, a obdarzeni rozumem, a zatem także wątpliwościami, ludzie są prawdziwymi bohaterami tej alegorycznej opowieści o trudzie poszukiwania Boga.
   Uczniowie naszej szkoły podziwiali aktorski profesjonalizm, perfekcyjność scen zbiorowych, efektowny ruch z elementami pantomimy oraz wielką plastyczność obrazów gęsto nasyconych hipnotyzującym dźwiękiem, muzyką i śpiewem, dlatego  w finale niemal wszyscy zgodnie śpiewali
i wybijali rytm do pieśni kończącej przedstawienie, które zakończyło się oklaskami na stojąco.

    
 
Rok Reymontowski w naszej szkole

   13 listopada 1924 r. Władysław Reymont został uhonorowany przez Szwedzką Akademię Nauk Literacką Nagrodą Nobla za swą czterotomową powieść „Chłopi”. Z okazji 90 rocznicy tego wydarzenia oraz 90 rocznicy śmierci pisarza rok 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Reymontowskim. Te okrągłe rocznice, powiązane z życiem i twórczością wybitnych pisarzy, stanowią znakomite okazje by stać się przyczynkiem do refleksji nad wartościami uniwersalnymi, jakie niesie ze sobą literatura.

   Koncepcja wystawy Chciałem odbudować polską duszę”. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski prezentowanej w Muzeum Miedzi w Legnicy oparta jest na reymontowskim podziale powieści na cztery pory roku, od wieków nadających rytm i koloryt życia wiejskiej społeczności.  Reporterski instynkt połączony z duchową głębią pozwolił  pisarzowi w niedościgniony sposób utrwalić przyrodę, pejzaże oraz wielobarwny krajobraz społeczny polskiej wsi na kartach swojej powieści. Taki opis zapowiedział i opisywał wystawę poświęconą malarstwu  młodopolskiemu poświęconemu wsi polskiej.

   Młodzież  naszej szkoły dnia 28 października miała okazję obejrzeć tę wystawę, na której znalazły się dzieła, m. in. J. Mehoffera, w. Tetmajera, L. Wyczółkowskiego, J. Chełmońskiego i innych twórców. Uczniowie mieli okazję zaobserwować różne  techniki malarskie oraz nurty: realizm, naturalizm, symbolizm, pastel, malarstwo olejne. Szczególnie ciekawym eksponatem był autograf „Chłopów”, który można było podziwiać i próbować odczytać pismo Noblisty.

Przygotowaniem młodzieży do obejrzenia wystawy w Muzeum Miedzi w Legnicy  było zapoznanie się z biografią, dziełami, fragmentami utworów  W.S. Reymonta z bogatej gazetki prezentowanej w szkole od września i przygotowanej przez uczennicę klasy III LO.

   Obchody Roku Reymontowskiego w naszej szkole  z pewnością przybliżyły młodzieży postać i dorobek jednego z polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla Władysława Stanisława Reymonta.
                                                               Opiekunowie: Alina Męczywór i Ewa Mikułko


Wygenerowano w sekund: 0.01
1,094,959 unikalne wizyty