Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Zaduszki

 
   

   „Święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych” – te słowa z 2. Księgi Machabejskiej to nie tylko eschatologiczne przesłanie. To także wskazówka na wskroś wychowawcza – trudno bowiem budować szacunek dla siebie i drugiej osoby, jeśli nie będziemy go mieli do tych, którzy odeszli. Ta właśnie przesłanka stała się źródłem powstania – kontynuowanej od wielu lat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu – tradycji SZKOLNYCH ZADUSZEK.

    W tym roku, w poprzedzający oba święta piątek (30.10), na „miejsce uświęcone śmiercią” udali się uczniowie dwóch klas liceum (1 i 2) oraz klasy pierwszej technikum. Miało ono charakter wychowawczy, z uwzględnieniem momentów refleksyjnej modlitwy. Opiekunami klas byli Wychowawcy – Panie: Ewa Mel-Kiełdanowicz i Izabella Gawron oraz katecheci: ks. Piotr Wojcieszek i ks. Janusz Barski.

    Założeniem spotkania była nie tylko modlitwa. Przy jego organizacji zwracamy także uwagę na rozwijanie postaw asertywnych i tolerancji – osoby, które z różnych powodów nie włączały się w modlitwę zachowały podczas jej odmawiania pełne szacunku milczenie.

 

    Zaduszki miały swoje „miejsca refleksji” – stacje: pomnik poświęcony poległym i pomordowanym na Kresach Wschodnich, pomnik ofiar hitleryzmu oraz cztery groby: poprzedniego dyrektora naszej szkoły, Władysława Kulmatyckiego oraz dwóch znanych społeczników naszego regionu: Marcina Bykowskiego i wspaniałego wychowawcy, propagatora zdrowego i aktywnego stylu życia, Wiesława Wajcfelta oraz Krzysztofa Glazera (męża p. Emilii, pracownicy naszej szkoły). Wspomnieliśmy ich w chwili ciszy, ofiarując na zakończenie modlitwę. Szczególnym przeżyciem stała się modlitwa i refleksja nad grobem tragicznie zmarłej w 2014 roku uczennicy ZSP nr 2, Patrycji Świderskiej – poruszały tak okoliczności tej śmierci, jak i słowa umieszczone na nagrobku: „Gdzie i dokąd Cię zabrano z domu, w którym rąk Twoich pozostały ślady”.

    Często słyszy się niepochlebne opinie o braku szacunku dla jakichkolwiek wartości ze strony ludzi młodych. Nasi uczniowie podczas dzisiejszego pobytu na lubańskiej nekropolii wykazali się wielką dojrzałością i szacunkiem tak dla miejsca, jak i dla tych, którzy zostali złożeni „matce ziemi”.

 

Tekst i foto: ks. Janusz Barski

 
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,094,893 unikalne wizyty