Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Krótkofalowcy w naszej szkole

   
   Nasza szkoła rozpoczęła współpracę z  Klubem Krótkofalowców PZK SP6PCM przy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów w Bogatyni.  W środę 8 czerwca przed godziną czternastą pojawili się u nas członkowie tego klubu Pan Janusz Żak SP6TRO (prezes klubu), Pan Janusz Galant SQ6NEG i Pan Arkadiusz Szczygielski SQ6CU/SP-0142-JG.
   Przed budynkiem szkoły został rozłożony sprzęt do łączności, a na parkingu, przed wejściem głównym, w  krótkim czasie pojawił się 10 metrowy maszt z  kilkumetrowymi „wąsami” :),  które jak się okazało były  antenami.
    
       
   Wizyta krótkofalowców miała pomóc w ocenie możliwości technicznych szkoły do nawiązania współpracy. Jednak bardzo duże zainteresowanie uczniów spowodowało, że spotkanie czysto techniczne  zmieniło swój charakter na bardziej edukacyjny, pogłębiający wiedzę o krótkofalowcach – radioamatorach. Przybliżyło  ono uczniom tę „mało znaną ” już, ale jakże ciekawą  formę łączności amatorskiej ze światem.
   Na wstępie Pan Janusz SP6TRO wyjaśnił na czy polega  amatorska łączność radiowa oraz czym oprócz samej łączności zajmują się krótkofalowcy - radioamatorzy. Była  okazja  do powtórzenia  wiadomości z fizyki na temat właściwości fal elektromagnetycznych. Elektrycy natomiast  dowiedzieli się,  że bardzo przyda im się wiedza z przedmiotów zawodowych. Krótkofalowcy bardzo zaciekawili nas również informacjami dotyczącymi telefonów komórkowych i radia CB. Teraz już wiemy, że działają one w ten sam, lub podobny sposób co urządzenia krótkofalowców, a popularna „komórka” w określonych warunkach może stać się nieoczekiwanie małą mikrofalówką. Pytaniom nie było końca.
   Nasi goście opowiadali także o zaletach uprawiania tego hobby.  Wykorzystując ten typ łączności można porozmawiać np.: z królem, słynnym aktorem, astronautą lub politykiem. Można też przeprowadzać  takie łączności korzystając z odbicia od Księżyca, meteorytów, deszczu czy też przez satelitę. Wszystko w ramach radioamatorskich eksperymentów.
   Oczywiście była też okazja do zademonstrowania łączności. Mieliśmy kontakt z krótkofalowcem  z okolic Krakowa, ale również przeprowadzono łączność z krótkofalowcami z Rosji i Francji.
Okazało się, że jeden z naszych  gości Pan Arkadiusz SQ6CU/SP-0142-JG jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w tej dziedzinie. Mogliśmy także zobaczyć karty (tzw. QSL-ki) potwierdzające łączności z całym światem, z różnymi egzotycznymi, często bezludnymi miejscami naszej planety. Pojawiały się tam się m.in. Japonia, Chiny, Korea czy też małe wysepki, których nazwy trudno spamiętać.  Czy wiecie, że najwięcej krótkofalowców jest w… Japonii?
   Najbardziej zainteresowani  długo jeszcze pozostali aby posłuchać o urokach uprawiania tego hobby oraz ciekawostek dotyczących sprzętu.
   To dopiero było pierwsze spotkanie. W nowym roku szkolnym został zaplanowany  cykl szkoleń z zakresu krótkofalarstwa. Chętni uczniowie zostaną przygotowani do egzaminu i będą mogli zdobyć swoje radioamatorskie licencje. Mamy nadzieję, że w szkole powstanie „Klub Krótkofalowców”.
   Dziękujemy naszym gościom za bardzo interesujące spotkanie i do zobaczenia po wakacjach.

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,095,037 unikalne wizyty