Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Szkolne zaduszki

   „Szkolne Zaduszki” - wyjście grupy uczniów na cmentarz, połączone z refleksją nad istotą życia oraz historią naszego narodu i potrzebą pamięci o niej – to bardzo ważny element procesu wychowawczego, realizowanego przez naszą szkołę już od wielu lat. Jego założeniem jest budzenie pamięci i wrażliwości naszych uczniów tak na rzeczywistość życia wiecznego (nasza modlitwa przy grobach), jak i doczesnego (okazanie szacunku dla religijnych form wyrażania tej pamięci). 

   Zazwyczaj „szkolne Zaduszki” przypadały przed uroczystością Wszystkich Świętych, stając się niejako przygotowaniem nas do bardzo osobistego przeżycia dnia wspomnienia bliskich zmarłych. W tym roku jednak układ dni świątecznych spowodował, że uczniowie ZSP udali się na lubańską nekropolię „ipsa die” – w Dniu Zadusznym (02.11). Wzięły w tym udział klasy 1 TME i 2 Liceum pod opieką nauczycieli: p.Ewy Mel-Kiełdanowicz, p.Jolanty Tomaszewskiej i katechety, ks. Janusza Barskiego.

   Założeniem inicjatywy było odwiedzenie dwóch „stacji” uwrażliwiających nas na rzeczywistość śmierci w aspekcie historycznym – miejsc poświęconych ofiarom hekatomby Polaków na kresach wschodnich i faszyzmu podczas II wojny światowej. Ważnym elementem „Zaduszek” była także refleksja przy grobach zmarłych nauczycieli i uczennicy naszej szkoły. Użyłem czasu przeszłego, gdyż tegoroczne wyjście na cmentarz odbyło się przy ekstremalnej aurze, która znacznie ograniczyła nasze możliwości odwiedzenia wspomnianych miejsc. Nie oznacza to jednak rezygnacji z istoty „Zaduszek” – miejscem centralnym, przy którym złożyliśmy zapalone znicze i wspomnieliśmy w modlitwie ofiary totalitaryzmów XX wieku, bohaterów walki o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny oraz zmarłych nauczycieli i uczniów ZSP stał się krzyż przy kaplicy cmentarnej, główne miejsce pamięci o tych, którzy zostali pochowani w nieznanych nam miejscach lub poza Lubaniem. To tam w chwili ciszy uczciliśmy ich wszystkich i otoczyliśmy naszą modlitwą.

 
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,094,985 unikalne wizyty