Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Lasery i grafen

 
   27 października uczniowie klas I i III technikum wzięli udział w spotkaniu na Politechnice Wrocławskiej, którego temat brzmiał LASERY i GRAFEN. Głównym organizatorem ze strony politechniki był dr Grzegorz Soboń, który zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem grafenu w laserach światłowodowych.
   
   Uczniowie mieli okazję poznać bliżej technologie, z którą stykają się lub w ciągu najbliższego czasu będą stykać się w życiu codziennym. Grafen jest materiałem, który zrewolucjonizuje obecny świat. Dzięki niemu będzie m.in. możliwe wyprodukowanie tzw elastycznej elektroniki np.: telefon komórkowy, po wygięciu  w dowolny sposób, dalej będzie  działał. Dowiedzieliśmy się, że na jednej z konfernecji naukowej już taki telefon był demonstrowany. Uczniowie w czasie spotkania mieli też okazję sami wyprodukować grafen, dokładnie w taki sposób w jaki pierwszy raz uzyskano ten materiał o niesamowitych właściwościach. Wszystko co było potrzebne to grafit i taśma samoprzylepna.
   Ponieważ dr Soboń zajmuje się laserami dowiedzieliśmy się na ich temat bardzo dużo. Okazało się, że laser tak naprawdę nie powinien nazwać się LASER tylko LOSER, nanosekunda to zbyt długi czas dla naukowców pracujących nad laserami, a zegary (oczywiście  bardzo, bardzo dokładne pracujące na bazie grafenu) znajdujące się na różnych wysokościach wskazują różne godziny, nawet jeśli ta różnica wynosi tylko 10 cm!  Dowiedzieliśmy też, że lasery na bazie grafenu mają spore zastosowanie w eksploracji kosmosu. Dzięki nim można badać fale grawitacyjne.
  Najbardziej zadziwiły nas koszty niektórych materiałów i urządzeń. Jedno z nich  kosztowało pół miliona złotych. Malutki kwadracik, wcale nie ze szlachetnego kruszcu, to wartość kilkuset złotych.
   Odwiedziliśmy laboratoria, w których prowadzone są badania nad laserami i ich zastosowaniem, można tam było samodzielnie, pod okiem pracownika naukowego i po odpowiednim instruktażu zespawać światłowody.
   Była to niezapomniana wycieczka w przyszłość, za którą dr Soboniowi i innm pracownikom naukowym, którzy dla nas to spotkanie przygotowali bardzo dziękujemy.
Wygenerowano w sekund: 0.01
1,095,185 unikalne wizyty