Rekrutacja 2020/2021

Aktualności

O szkole

Dokumenty szkoły

Uczniowie

Dla rodziców

Warsztaty

Pedagog szkolny

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Nawigacja

· Szukaj

LINKI


Inspektor Danych OsobowychMirosław Hermaszewski
jedyny polski kosmonautaKlub Krótkofalowców

Projekty edukacyjne

Zawodowo
i Profesjonalnie
Uczenie się
przez całe życieModernizacja Kształcenia Zawodowego II
Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół
i przedszkoli poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie lubańskimEinstein - każdy ma
w sobie ukryty
potencjał


Kampanie społeczne

Planetarium

Wizyta przenośnego planetarium "Bajkonur"
   
planetarium 1 planetarium2
 

     Wielu marzy, by jako kosmonauta na pokładzie statku kosmicznego wzlecieć w przestrzeń międzygwiezdną, oglądać z kosmosu Ziemię, Księżyc, przelecieć przez niebieski zodiak, mijać planety, gwiazdy, galaktyki.

     Te marzenia zrealizowały się 18 czerwca 2014 r. dla grupy około stu uczniów naszej szkoły z klas pierwszych i drugich liceum oraz technikum. Szkołę odwiedziło mobilne planetarium „ Bajkonur” ze Świdnicy; rozstawiło swój ogromny namiot w kształcie kopuły na sali gimnastycznej i rozpoczęto przygotowania  do startu w wirtualną podróż międzygwiezdną.

    Kapitanem w tym wirtualnym rejsie był niezrównany pan Tomasz Lewicki – astronom z wykształcenia i zamiłowania, który plastycznie, zajmująco i jednocześnie prosto opowiadał o rzeczach tajemniczych, niezgłębionych i trudnych do pojęcia w kosmosie – miejscu Ziemi  we Wszechświecie, gwiazdozbiorach, odległych galaktykach, Gwieździe Północnej, która nigdy nie zmienia swego położenia, wielkich burzach kosmicznych, roli grawitacji w Kosmosie i wielu innych fascynujących zjawiskach. Można było zobaczyć wędrówkę gwiazd na niebie, odnaleźć Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz Krzyż Południa, którego na naszej półkuli nie możemy obserwować.

W ciągu czterdziestominutowego rejsu uczniowie nie tylko słuchali, ale, co było równie interesujące, mogli  pod kopułą namiotu – jak pod prawdziwym niebem – wszystko zobaczyć, gdyż opowieści towarzyszyło wyświetlanie widoku nieba. Uczestnicy odczuli rzeczywiste wrażenie lotu między planetami i gwiazdami. Było to naprawdę niezapomniane i intrygujące przeżycie.  

      Taka lekcja fizyki, astronomii i geografii a także filozofii, to znakomita okazja dla młodych ludzi do lepszego zrozumienia praw rządzących Wszechświatem, a może i do refleksji nad miejscem Ziemi – małej planety na obrzeżach małej galaktyki  - w bezgranicznym kosmosie i małości, a zarazem wielkości człowieka…

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,095,104 unikalne wizyty